240 stron,
format 34 x 24 cm,
oprawa twarda szyta,
dołączona płyta CD-ROM z aplikacją TATRY i Podtatrze 3D,
Atlas Satelitarny Tatry i Podtatrze 1:15 000 to pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych wydawnictw tego typu na świecie. Najdokładniejszy wydany drukiem, jednolity obraz całych Tatr i ich szeroko rozumianych podnóży. Czyli obraz całego masywu oraz obszaru, gdzie na ogół kwaterujemy przy dłuższych pobytach pod Tatrami. Obraz najwierniej oddający rzeźbę skał i szatę roślinną, nie zniekształcony uproszczeniami czy kartograficzną generalizacją.
Dzięki naturalnemu oświetleniu słonecznemu obraz ten pozwala też na łatwiejszą identyfikację zboczy, w Atlasie widocznych pionowo z góry, a w trakcie wędrówki widocznych z ziemi niemal poziomo, ale z podobnym oświetleniem.
Poza samymi Tatrami (i to tylko Tatrami Polskimi z wąskim pasem podnóży lub Tatrami Wysokimi) dla tego terenu nie został wydany drukiem łączny obraz lotniczy lub satelitarny. Ponadto wiele obszarów podnóży, zwłaszcza pasm granicznych i pogórzy po północnej stronie, do dziś nie miało opublikowanych jednolitych map w skalach dokładniejszych niż 1:50 000. Atlas jest więc ich pierwszym tak dokładnym i ogólnodostępnym, ujednoliconym obrazem.
Najważniejsze cechy:
- 240 stron, format 24 (sz.) x 34 (wys.) cm, oprawa twarda szyta,
- dołączona płyta CD-ROM z aplikacją TATRY i Podtatrze 3D,
- dołączona zakładka z przeredagowaną legendą oraz przymiar liniowy GPS,
- 2 skorowidze graficzne arkuszy na wyklejkach,
- ok. 8300 naniesionych nazw obiektów, oraz drugie tyle pozostałych obiektów terenowych (koleje linowe, schroniska, parkingi, przystanki, jaskinie, etc.),
- przeszło 3500 zaznaczonych kulminacji oraz ok. 1100 przełęczy i przełączek,
- najdokładniejsza sieć szlaków (aktualna na lato 2005), z wyodrębnieniem odcinków trudniejszych technicznie,
- kilkaset drobniejszych kulminacji, przełączek oraz stawów zaznaczono po raz pierwszy,
- współrzędne zgodne z GPS (WGS-84), linie siatki naniesiono co 1 minutę kątową,
- wprowadzenie z komentarzem technicznym, omówieniem nazewnictwa, monografią wędrówek Stanisława Staszica w Tatrach oraz wprowadzeniem w języku angielskim,
- trójjęzyczna legenda (języki: polski, angielski, słowacki),
- obszerny indeks nazw z barwnym kodowaniem (zbliżonym do kolorów nazw na mapach).
Główny obraz satelitarny wykorzystany w Atlasie został zarejestrowany 21.09.2003 o godz. 10.52 przez satelitę SPOT 5, w rozdzielczości terenowej 2,5 metra. Obraz jest całkowicie bezchmurny zaś pionowa oś obrazowania uwalnia go niemal całkowicie od zniekształceń. Narożniki obrazu uzupełniono obrazami z innych źródeł. Na wydrukowanie obrazu w jednej części w skali 1:15 000 potrzebny byłby arkusz papieru o wymiarach około 412 x 310 centymetrów! Odpowiada to obszarowi 62 x 42 km w terenie (łączna powierzchnia ok. 2 900 km2), czyli ok. 3,5 raza więcej niż powierzchnia samych Tatr).
Nazewnictwo Atlasu oddaje niemal w całości zawartość nazewnictwa terenowego w szczegółowych przewodnikach po Tatrach Wysokich, przewodnikach turystycznych po Tatrach i Pieninach, Encyklopedii Tatrzańskiej Paryskich oraz innych fachowych publikacjach nazewniczych, a także zawartość dostępnych map topograficznych, polskich i słowackich. W Atlasie dominuje zwyczajowe nazewnictwo polskie, ze słowackimi odpowiednikami głównie tam gdzie ugruntowane nazwy polskie nie istnieją lub nazwy różnojęzyczne mogą prowadzić do poważnych pomyłek w terenie. Nazewnictwu i identyfikacji obiektów oraz źródłom nazw poświęcono osobny zwięzły rozdział książki.
|