Pasmo pirenejskich szczytów ciągnące się od Zatoki Biskajskiej do Morza Śródziemnego stanowi północną granicę Półwyspu Iberyjskiego, którego znaczną część zajmuje Hiszpania, pozostawiwszy Portugalii jedynie zachodni skrawek jego obszaru.
Po Rosji i Francji jest dziś Hiszpania trzecim co do wielkości państwem w Europie. Zróżnicowana pod wieloma względami, przyciąga rzesze turystów spragnionych nie tylko kąpieli pod śródziemnomorskim niebem.
Z dala od słynnych i znanych wszystkim Costas znajdują się pełne wdzięku pałace, urocze miasta i potężne twierdze z czasów, kiedy rządzili tu Maurowie i zdobywcy Nowego Świata, ich zapobiegliwi królowie i ambitni cesarze. Zaskakuje nie tylko bogactwo pamiątek historii, ale też różnorodność krajobrazu, od małych rybackich
wiosek, smaganych wiatrem na urwistych skałach galicyjskiego wybrzeża, po wygrzewające się w słońcu białe domy na andaluzyjskich wzgórzach.
Historia oddzielonej od kontynentu górami Hiszpanii toczyła się jakby własnym torem. Jako jedyny europejski kraj została podbita przez Maurów, którzy w VIII w. przybyli tu z odległej o zaledwie 14 km Afryki (przez Cieśninę Gibraltarską) i rządzili przez prawie 700 lat, ale jest też jedynym krajem basenu Morza Śródziemnego, który po najeździe Arabów wyzwolił się spod panowania islamu. Godne podkreślenia jest również to, że Hiszpania jako jedyny sąsiad zadziornej Francji nigdy nie dała się wciągnąć bezpośrednio w liczne europejskie konflikty.
|