Rafał Malczewski, malarz i literat, urodził się 24 X 1892 r. w Krakowie, zmarł 15 II 1965 r. w Montrealu. Syn Jacka Malczewskiego, słynnego malarza, i Marii z Gralewskich. Ukończył gimnazjum św. Jacka w Krakowie, następnie studiował w Wiedniu.
Po powrocie do kraju poszedł drogą ojca i poświęcił się malarstwu. Zamieszkał w Zakopanem, skąd robił wycieczki w Tatry, uprawiał wspinaczkę i narciarstwo.
Wypadek na Zamarłej Turni zginął jego przyjaciel przerwał wysokogórskie wspinaczki młodego taternika.
Natomiast chodził nadal w góry szczególnie w zimie z blokiem; namalował wiele świetnych, cenionych dzisiaj akwarel. Obok malarstwa pisał opowiadania i felietony do prasy zakopiańskiej i krajowej.
Warto zwrócić uwagę, że literatura Malczewskiego przenika do jego obrazów i odwrotnie. Wyraźnie to widać w Narkotyku gór, w którym opisy przyrody są tak bliskie pejzażom Rafała Malczewskiego.
Wojna zmusiła Malczewskiego do ucieczki z Polski. Przez Francję, Brazylię, USA dotarł do Kanady. Tutaj znowu miał wolność i ukochane góry. Malował całą Kanadę, wędrując od Atlantyku po Ocean Spokojny. Nagły udar mózgu przerwał jego aktywną pracę. Niepełnosprawny w roku 1959 odwiedził Polskę, ale nie taką chciał zobaczyć. Powrócił do Kanady na stałe.
Narkotyk gór to osobiste przeżycia autora. Do opowiadań przeniesione zostały z wypraw Malczewskiego przyroda i psychiczne stany bohaterów. Reszta to literatura.
Krzysztof Malczewski
|