Tatry to najwyższe wypiętrzenie w łańcuchu Karpat, na granicy Polski i Słowacji i jedyne w Europie Środkowej góry o charakterze alpejskim.
Dzięki swym walorom krajobrazowo-przyrodniczym są Mekką turystyczną. Ze względów geologicznych, przyrodniczych, praktycznych jak również innych Tatry dzieli się zwykle na 3 zasadnicze części: Tatry Zachodnie , Tatry Wysokie i Tatry Bielskie Rozciągają się od Przełęczy Huciańskiej, będącej również zachodnią granicą całego pasma Tatr, po Przełęcz Liliowe na wsch., za którą wznoszą się Tatry Wysokie.
Tatry Zachodnie są zbudowane ze skał osadowych i dzięki temu mają charakterystyczne kopulaste szczyty i są zdecydowanie niższe od Tatr Wysokich. Na obszarze Tatr Zachodnich występuje większość z istniejących w Tatrach jaskiń, w tym największe i najgłębsze z nich.
Najwyższym szczytem Tatr Zachodnich jest Bystra (2248 m). Inne wysokie szczyty to: Raczkowa Czuba (2193 m). Baranieć (2184 m), Banówka (2178 m), Starorobociański Wierch (21 76 m).
Tatry Wysokie rozciągają się od Przełęczy Liliowe na zachodzie do Przełęczy pod Kopą na wschodzie. Ich granitowe szczyty o śmiałych, strzelistych kształtach prezentują się pięknie i okazale.
Najwyższy szczyt Tatr Wysokich Gerlach (słów. Gerlochovski stit) jest również najwyższym szczytem całego pasma i osiąga wysokość 2655 m n.p.m. Do innych, wybitnych szczytów Tatr Wysokich należą: Łomnica (2632 m). Lodowy Szczyt (2627 m). Durny Szczyt (2623 m.
|