MORSKIE OKO to największe i najsłynniejsze jezioro tatrzańskie. Jego powierzchnia wynosi 34,54 ha a głębokość dochodzi do 50,8 m. Leży na wysokości 1395 m npm i uznane jest za jedno z najpiękniejszych jezior górskich Europy.
Jezioro jest pochodzenia polodowcowego, jego wody wypełniają zagłębienie skalne, a na wale moreny czołowej zbudowano schronisko turystyczne .Morskie Oko położone w Dolinie Rybiego Potoku, otaczają najwyższe szczyty Tatr Polskich Rysy i Mięguszowieckie Szczyty. Od strony Mieguszowieckich Szczytów widać stożki piargowe. Wokół jeziora rośnie kosodrzewina okalająca limbowe pnie, a wśród głazów dostrzec można pachnące szyszki połupane przez sójki. W jego wodach żyją pstrągi, a ciekawostką jest fakt, iż zarybienie ma charakter naturalny i jest to jedyny przypadek w Tatrach Polskich.
„Rybi Staw" czy „Rybie Jezioro" to historyczne nazwy dzisiejszego Morskiego Oka. Do dziś przetrwały o nim ciekawe legendy i podania ludowe. Jedna z nich głosi, że jezioro ma połączenie z Morzem Adriatyckim, a dowodem na to miałyby być odnalezione na jego dnie szczątki statku, który rozbił się w czasie burzy szalejącej nad Adriatykiem.
Z Morskiego Oka prowadzi wiele szlaków turystycznych w najwyższe i najbardziej atrakcyjne widokowo części Tatr. Szlaki na Rysy, Przełęcz Pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasowy Wierch czy też szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Groźne, pionowe skalne ściany szczytów otaczających Morskie Oko są wyzwaniem dla wielu taterników.
|