ATRY WYSOKIE stanowią najwyższą część Tatr, grupy górskiej o charakterze alpejskim, położonej na terenie Polski i Słowacji. Na zachód od Tatr Wysokich znajdują się rozległe ale niższe Tatry Zachodnie, na wschód niewielka i również niższa grupa Tatr Bielskich.
Piękny, atrakcyjny przyrodniczo i krajobrazowe teren całych Tatr został uznany za parki narodowe. Polską część Tatr obejmuje od 1954 roku obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), a część słowacką powstały w 1949 roku Tatransky narodny park (TANAP). Zwiedzanie Tatr Wysokich umożliwiają drogi w niektórych dolinach oraz sieć znakowanych szlaków turystycznych (patrz mapy w poszczególnych rozdziałach). Poruszanie się poza nimi jest zabronione na obszarze obu Parków. Niektóre szlaki tatrzańskie, ze względów bezpieczeństwa i ochrony przyrody, są otwarte jedynie w sezonie letnim. W Tatrach Słowackich można wynająć przewodnika TANAP-u i wyjść z nim na piękne, nieraz trudne turystycznie szczyty i przełęcze jak m.in. Gierlach, Lodowy Szczyt, Wysoką, Żelazne Wrota. Należy pamiętać, że cała flora, fauna i przyroda nieożywiona Parków jest pod prawną ochroną i nie wolno niczego z niej zabierać lub niszczyć.
Tatry Wysokie zajmują obszar około 335 km2. Zachodnią granicę Tatr Wysokich, oddzielającą je od Tatr Zachodnich, stanowi Cicha Dolina Liptowska po stronie słowackiej, przełęcz Liliowe (1947 m n.p.m.) w głównym grzbiecie tatrzańskim, Dolina Suchej Wody Gąsienicowej i jej górna część zwana Doliną Gąsienicową po stronie polskiej. Na wschodzie oddzielają Tatry Wysokie od Tatr Bielskich doliny Jaworowa (dolna część) i Zadnich Koperszadów, Przełęcz pod Kopą (1749 m n.p.m.) w głównym grzbiecie tatrzańskim oraz doliny Przednich Koperszadów i Kieżmarska (dolna część). Na południu i północy Tatry Wysokie graniczą z dwoma wielkimi kotlinami: Kotliną Orawsko-Nowotarską po stronie polskiej oraz Kotliną Liptowsko-Popradzką po stronie słowackiej. Odległość od przełęczy Liliowe do Przełęczy pod Kopą wynosi około 16,5 km, przeciętna szerokość Tatr Wysokich to około 15 km. Najwyższym szczytem Tatr Wysokich jest Gierlach (2655 m n.p.m.), położony w ich słowackiej części, będący równocześnie kulminacją całego łańcucha Karpat. W polskiej części Tatr Wysokich najwyższym szczytem są graniczne Rysy (2499 m n.p.m.), a położonym w całości na terenie Polski - Kozi Wierch (2291 m n.p.m.).
|