Szanowni Państwo
W roku 2000 leśnicy Pomorza Środkowego obchodzili swój jubileusz.
55 lat temu ziemie te powróciły pod polską administrację, a lasy przeszły pod zarząd polskiej braci leśnej.
l czerwca 1945 roku powołano Dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego w Szczecinku. Tworzyli ją ludzie przybywający z całego kraju, leśnicy oddelegowani przez dyrekcje leśne z Łodzi, Krakowa, Lublina, Radomia, Torunia, z byłych Dyrekcji Lwowskiej i Wileńskiej. Nie brakowało leśników żołnierzy ze wszystkich frontów drugiej wojny światowej.
Utworzona w 1992 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest spadkobiercą trzech pokoleń leśników, którzy swój ą pracą kształtowali tak piękny wizerunek naszych lasów.
Przyroda i lasy to pojęcia nierozłączne. Nic w tym dziwnego, bo poza lasami, które dominowały w naszym krajobrazie, niewiele jest innych obiektów dzikiej przyrody: jezior, rzek, bagien, torfowisk czy wydm, a i one najczęściej są także enklawami wśród lasów, a więc integralną ich częścią.
Dotychczasowe opracowania przyrodnicze dotyczące Pomorza Środkowego, jeżeli nawet dość szczegółowo opisywały stan lasów, z reguły pomijały temat gospodarki leśnej, od której przecież w głównej mierze zależała kondycja przyrody regionu.
A gospodarowanie w lasach zgodnie z prawami przyrody jest zadaniem trudnym.
Ochrona i wzbogacanie zasobów przyrody, udostępnianie lasu społeczeństwu, utrzymanie trwałości lasu, a także jego funkcji surowcowej przy zachowaniu kryterium dodatniego efektu ekonomicznego, nie są łatwe do pogodzenia.
|